Seamless in all sizes, the tab tensioning system offers the flattest possible viewing surface for a retractable screen.
Constructed of a two piece aluminum extruded case the Tensioned Cosmopolitan® includes mounting brackets for wall or ceiling mount installations.
Motor in-the-roller design ensures a silent operation and the front access panel of the case allows easy access.
Two piece case standard black powder coated. White available upon request.
An optional choice of seven veneer finishes are also available for the front cover of the screen case for a warm, elegant look.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 92" screen height for optimum, convenient viewing
- 164" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- The 188" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- high contrast cinema vision fabric helps every viewer in the room will watch a uniform, sharp picture with no shading shift
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 188" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 50° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 164" |
| Screen Height | 92" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | High Contrast Cinema Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |

