For larger venue installs, the Tensioned Large Advantage® Deluxe Electrol® is designed to eliminate the extra step of finishing the screen with trim. The Advantage line of projection screens is designed with ceiling trim already in place. Once the screen is installed, the screen's trim conceals the rough opening eliminating the need to complete additional trim work.
Sliding installation brackets make it easy to attach the screen housing to the structure above the drop ceiling.
Tensioned screens ensure the smoothest surface possible, and all Deluxe screens feature a closure door that hides the open space and screen in the ceiling, providing a cleaner aesthetic.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 121" screen height for optimum, convenient viewing
- 216" screen width for convenient viewing with better dependability
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- Screen measures 247" diagonally that is suitable for a wide range of environments
- HD Progressive 0.9 fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Ceiling mount projection screen makes viewing while lying down easier and more convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 247" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 85° |
| Screen Gain | 0.9 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 216" |
| Screen Height | 121" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | HD Progressive 0.9 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |



