For larger venue installs, the Tensioned Large Advantage® Deluxe Electrol® is designed to eliminate the extra step of finishing the screen with trim. The Advantage line of projection screens is designed with ceiling trim already in place. Once the screen is installed, the screen's trim conceals the rough opening eliminating the need to complete additional trim work.
Sliding installation brackets make it easy to attach the screen housing to the structure above the drop ceiling.
Tensioned screens ensure the smoothest surface possible, and all Deluxe screens feature a closure door that hides the open space and screen in the ceiling, providing a cleaner aesthetic.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 121" screen height for optimum, convenient viewing
- 216" screen width for better reliance and maximum usability
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- 247" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- high contrast cinema vision fabric helps every viewer in the room will watch a uniform, sharp picture with no shading shift
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Ceiling mount projection screen provides maximum flexibility for changing room layouts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 247" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 50° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 216" |
| Screen Height | 121" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | High Contrast Cinema Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |



