For larger venue installs, the Tensioned Large Advantage® Deluxe Electrol® is designed to eliminate the extra step of finishing the screen with trim. The Advantage line of projection screens is designed with ceiling trim already in place. Once the screen is installed, the screen's trim conceals the rough opening eliminating the need to complete additional trim work.
Sliding installation brackets make it easy to attach the screen housing to the structure above the drop ceiling.
Tensioned screens ensure the smoothest surface possible, and all Deluxe screens feature a closure door that hides the open space and screen in the ceiling, providing a cleaner aesthetic.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 108" screen height for optimum, convenient viewing
- 192" screen width for better reliance and maximum usability
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- 220" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 220" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 30° |
| Screen Gain | 1.3 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 192" |
| Screen Height | 108" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |

