The Tensioned Cosmopolitan is a ceiling or wall-mounted electric large format screen that has a standard white powder-coat housing finish with black backing to retain projected brightness on front projection-surfaces. The motorized electric screen includes a decora-style, three-position wall switch, allowing for complete screen positioning control. Smooth Roll Technology keeps your screen perfectly flat and TruGuide Electric Screen Tensioning System provides optimal viewing surface smoothness. The screen surface retracts completely into the case for a clean, modern appearance when the screen is not in use.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Enjoy clear visuals with 16:10
- 120" screen height for maximum productivity and better reliance
- 192" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Screen measures 226" diagonally that is suitable for a wide range of environments
- HD Progressive 1.1 Contrast screen fabric for maximum productivity with added dependability
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 226" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 192" |
| Screen Height | 120" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.1 Contrast |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |









