The Tensioned Cosmopolitan is a ceiling or wall-mounted electric large format screen that has a standard white powder-coat housing finish with black backing to retain projected brightness on front projection-surfaces. The motorized electric screen includes a decora-style, three-position wall switch, allowing for complete screen positioning control. Smooth Roll Technology keeps your screen perfectly flat and TruGuide Electric Screen Tensioning System provides optimal viewing surface smoothness. The screen surface retracts completely into the case for a clean, modern appearance when the screen is not in use.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy clear visuals with 16:10
- 110" screen height for maximum productivity and better reliance
- 176" screen width for convenient viewing with better dependability
- Widescreen projection format for better reliance and maximum feasibility
- Experience the big screen fun in your own home with this 208" screen
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 208" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 176" |
| Screen Height | 110" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |