Ideal for applications where a recessed installation is not desired or feasible. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation. Handsome black textured case blends with any decor.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 54" screen height for maximum productivity and better reliance
- 96" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- Features 110" screen size for presenting to a large group
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 110" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 30° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 54" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

