EFFECTIVE JANUARY 1, 2017 THE STANDARD CASE COLOR WILL CHANGE FROM BLACK TO WHITE. BLACK CASE IS AVAILABLE UPON REQUEST AT AN ADDITIONAL CHARGE. The Tensioned Cosmopolitan® Electrol® is a ceiling or wall mounted electric screen. A variety of finishes and veneer options are available.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 65" screen height for optimum, convenient viewing
- 116" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Features 133" that is suitable for large group presentations
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Recessed/In-Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 133" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 116" |
| Screen Height | 65" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



