Constructed of a two piece aluminum extruded case the Tensioned Cosmopolitan includes mounting brackets for wall or ceiling mount installations. Motor in-the-roller design ensures a silent operation and the front access panel of the case allows easy access.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 108" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 192" screen width for convenient viewing with better dependability
- NTSC project format offers larger, best possible picture for maximum reliance
- 220" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- high contrast cinema vision fabric helps every viewer in the room will watch a uniform, sharp picture with no shading shift
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Ceiling mount projection screen provides maximum flexibility for changing room layouts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 220" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 50° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 192" |
| Screen Height | 108" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | High Contrast Cinema Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

