The Tensioned Contour Electrol is a ceiling or wall-mounted electric large format screen offering simple installation. A variety of finishes make this a seamless addition to any room. Smooth Roll Technology keeps your screen perfectly flat and TruGuide Electric Screen Tensioning System provides optimal viewing surface smoothness. The motorized electric screen retracts completely into the case for a clean, modern appearance when the screen is not in use. HD Progressive 1.1 is a front projection screen surface designed for high resolution up to 16K. This premium surface is ideal for projects with edge blending and small and large venue projection needs.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Uses the 16:10 aspect ratio for an optimal viewing experience
- 100" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 160" screen width for better reliance and maximum usability
- Features 189" screen size for presenting to a large group
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 189" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 160" |
| Screen Height | 100" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |

