The Tensioned Contour Electrol is a ceiling or wall-mounted electric large format screen offering simple installation. A variety of finishes make this a seamless addition to any room. The standard Silent Drive system to keep your screen whisper quiet, the Standard Low Voltage Control (LVC) to keep your screen operation flexible, and the smooth Roll Technology keeps your screen perfectly flat. The TruGuide electric screen tensioning system provides optimal viewing surface smoothness. This screen comes with a simple installation with a new installation kit with user-friendly packaging to keep you on schedule. This screen has standard black backing retains projected brightness on front projection-surfaces.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- This 16:10 offers a clear view
- 60" screen height for maximum productivity and better reliance
- 96" screen width for better reliance and maximum usability
- Widescreen projection format for comfortable viewing with maximum efficiency
- 113" projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- HD Progressive 1.1 fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 113" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.1 |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Legrand Group |