The Tensioned Contour Electrol is a ceiling or wall-mounted electric large format screen offering simple installation. A variety of finishes make this motorized electric screen a seamless addition to any room. Smooth Roll Technology keeps your screen perfectly flat and TruGuide Electric Screen Tensioning System provides optimal viewing surface smoothness. The screen surface retracts completely into the case for a clean, modern appearance when the screen is not in use. Parallax Pure 0.8 is designed for high resolution up to 16K. This premium ambient light rejection (ALR) surface is ideal for projects with digital signage and large venue projection needs.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 58" screen height for maximum productivity and better reliance
- 104" screen width for convenient viewing with better dependability
- The 119" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Dual Vision fabric for video projection under controlled light conditions
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall/Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 119" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 104" |
| Screen Height | 58" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Dual Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |

