EFFECTIVE JANUARY 1, 2017 THE STANDARD CASE COLOR WILL CHANGE FROM BLACK TO WHITE. BLACK CASE IS AVAILABLE UPON REQUEST AT NO ADDITIONAL CHARGE. The Tensioned Contour" Electrol" is the latest ceiling or wall-mounted electric screen offering simple installation. A variety of finishes and veneer options make this a seamless addition to any room. Tensioned screens ensure the smoothest surface possible.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- This 16:10 offers a clear view
- 50" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 80" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- 94" projection screen is designed to work with all types of projectors
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Wall/Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 94" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 80" |
| Screen Height | 50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

