EFFECTIVE JANUARY 1, 2017 THE STANDARD CASE COLOR WILL CHANGE FROM BLACK TO WHITE. BLACK CASE IS AVAILABLE UPON REQUEST AT NO ADDITIONAL CHARGE. The Tensioned Contour" Electrol" is the latest ceiling or wall-mounted electric screen offering simple installation. A variety of finishes and veneer options make this a seamless addition to any room. Tensioned screens ensure the smoothest surface possible.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 90" screen height for optimum, convenient viewing
- 160" screen width for convenient viewing with better dependability
- The 184" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- HD Progressive 1.1 fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Wall/Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 184" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 160" |
| Screen Height | 90" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

