The Tensioned Contour Electrol is a ceiling or wall-mounted electric screen offering simple installation. A variety of finishes make this a seamless addition to any room. 21:9 Ultrawide Format The Tensioned Contour is now available in 21:9 Ultrawide Format part numbers. Ultrawide format is quickly becoming the standard for displaying hybrid video conferencing solutions, where all attendees, whether they are in person or virtual, are equitably seen and heard.
- All sizes standard with 12" of black drop except for Parallax Pure which is standard with 2"
- Standard Silent Drive System to keep your screen whisper quiet (sizes up to 10'x10')
- Standard Low Voltage Control (LVC) to keep your screen operation flexible
- Smooth Roll Technology to keep your screen perfectly flat
- TruGuide™ Electric Screen Tensioning System provides optimal viewing surface smoothness
- Simple Installation with a new installation kit and user-friendly packaging to keep you on schedule
- Support includes a comprehensive five-year warranty to keep you confident in your purchase
- Available with Video Projector Interface (screen trigger) built into the case
- Decora-style, three-button wall switch
- Standard black backing retains projected brightness on front projection surfaces
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 137" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 116" |
| Screen Height | 72.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



