EFFECTIVE JANUARY 1, 2017 THE STANDARD CASE COLOR WILL CHANGE FROM BLACK TO WHITE. BLACK CASE IS AVAILABLE UPON REQUEST AT NO ADDITIONAL CHARGE. The Tensioned Contour" Electrol" is the latest ceiling or wall-mounted electric screen offering simple installation. A variety of finishes and veneer options make this a seamless addition to any room. Tensioned screens ensure the smoothest surface possible.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 16:10 format
- 65" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 104" screen width for better reliance and maximum usability
- 123" projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 123" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 104" |
| Screen Height | 65" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

