The Tensioned Contour® Electrol® is the latest ceiling or wall-mounted electric screen offering simple installation. A variety of finishes make this a seamless addition to any room. Tensioned screens ensure the smoothest surface possible.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- This 16:10 offers a clear view
- 57.5" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 92" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Features 109" that is suitable for large group presentations
- HD Progressive 1.1 fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall/Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 109" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 92" |
| Screen Height | 57.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Parallax Pure |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











