The Tensioned Advantage ceiling-recessed electric screen series is designed with ceiling trim in place, to conceal the rough opening eliminating the need to complete additional trim work once the large format screen is installed. The motorized electric screen's two-stage installation option affords the screen case to be installed during the rough-in construction stage, and the screen surface assembly during the finishing stage. Sliding installation brackets allow mounting flexibility for easy attachment of the large format screen housing to the structure above the drop ceiling. Tensioned Advantage with SightLine Da-Lite's new cable drop feature, SightLine, available with the tried-and-true Tensioned Advantage (up to 177in Diagonal 16:9 and up to 182in Diagonal 16:10) electric screen, gives the impression of a floating screen, eliminating the need for a black drop.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- This 16:10 offers a clear view
- 60" screen height for optimum, convenient viewing
- 96" screen width for convenient viewing with better dependability
- Widescreen projection format for comfortable viewing with maximum efficiency
- Features 113" screen size for presenting to a large group
- HD Progressive 1.1 fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Recessed/In-Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 113" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |

