Same great design as our Advantage Electrol except screen is tensioned for an extra flat surface for optimum image quality when using video or data projection. Tab guide cable system maintains even lateral tension to hold surface flat while custom slat bar with added weight maintains vertical tension.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- This 16:10 offers a clear view
- 60" screen height for maximum productivity and better reliance
- 96" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- The 113" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Ceiling mount projection screen provides maximum flexibility for changing room layouts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 113" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

