Handsome white powder coated closure doors and case provide a clean look and allow easy installation of ceiling tiles. Designed to have the case installed during the "rough-in" stages of construction and the fabric assembly during the finish stage. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation. Tab guide cable system maintains even lateral tension to hold surface flat while custom slat bar with added weight maintains vertical tension.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 4:3 format
- 108" screen height for maximum productivity and better reliance
- 144" screen width for convenient viewing with better dependability
- NTSC project format delivers outstanding DVD quality projection results with maximum dependability
- The 180" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 180" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 60° |
| Projection Formats | NTSC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 144" |
| Screen Height | 108" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

