Handsome white powder coated closure doors and case provide a clean look and allow easy installation of ceiling tiles. Designed to have the case installed during the "rough-in" stages of construction and the fabric assembly during the finish stage. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation. Tab guide cable system maintains even lateral tension to hold surface flat while custom slat bar with added weight maintains vertical tension.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 45" screen height for optimum, convenient viewing
- 80" screen width for better reliance and maximum usability
- NTSC project format offers larger, best possible picture for maximum reliance
- This 92" projection screen is simple to setup and store
- high contrast cinema vision fabric helps every viewer in the room will watch a uniform, sharp picture with no shading shift
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Ceiling mount projection screen makes viewing while lying down easier and more convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 92" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 50° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 80" |
| Screen Height | 45" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | High Contrast Cinema Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

