Handsome white powder coated closure doors and case provide a clean look and allow easy installation of ceiling tiles. Designed to have the case installed during the "rough-in" stages of construction and the fabric assembly during the finish stage. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation. Tab guide cable system maintains even lateral tension to hold surface flat while custom slat bar with added weight maintains vertical tension.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 78" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 139" screen width for convenient viewing with better dependability
- HDTV projection format offers sharper picture details with enhanced clarity
- The 159" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Dual Vision fabric for video projection under controlled light conditions
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 159" |
| Front Projection | Yes |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 50° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 139" |
| Screen Height | 78" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Dual Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

