Designed to eliminate the extra step of finishing the screen with trim, the Advantage line of projection screens is designed with ceiling trim already in place. Once the screen is installed, the screen's trim conceals the rough opening eliminating the need to complete additional trim work.
Sliding installation brackets make it easy to attach the screen housing to the structure above the drop ceiling.
Tensioned screens ensure the smoothest surface possible, and all Deluxe screens feature a closure door that hides the open space and screen in the ceiling, providing a cleaner aesthetic.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 78" screen height for optimum, convenient viewing
- 139" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- NTSC project format offers larger, best possible picture for maximum reliance
- The 159" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- HD Progressive 0.9 fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Ceiling mount projection screen makes viewing while lying down easier and more convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 159" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 85° |
| Screen Gain | 0.9 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 139" |
| Screen Height | 78" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | HD Progressive 0.9 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |

