Designed to eliminate the extra step of finishing the screen with trim, the Advantage line of projection screens is designed with ceiling trim already in place. Once the screen is installed, the screen's trim conceals the rough opening eliminating the need to complete additional trim work. Sliding installation brackets make it easy to attach the screen housing to the structure above the drop ceiling. Tensioned screens ensure the smoothest surface possible, and all Deluxe screens feature a closure door that hides the open space and screen in the ceiling, providing a cleaner aesthetic. The Tensioned Advantage® Deluxe Electrol® screen features simple in ceiling installation that can be done in two stages. The screen case can be installed during the rough-in construction stage and the fabric assembly can be completed during the finishing stage.
- Parallax Stratos 1.0 surface for standard throw projectors (1.0:1 or greater)
- NOTE: The Advantage Deluxe Electrol featuring Parallax Pure will look visibly different when compared to other Da-Lite tensioned screens with vinyl surfaces. This is due to the nature of the Parallax Pure material, which is a micro-layered, high-grade plastic lens system. While it may have slight variations in appearance, it is optically flat. Meaning, that when under projection, the Advantage Deluxe Electrol featuring Parallax Pure will perform on the same level as the Da-Lite HD Progressive surfaces.
- Seamless surfaces in all models
- Parallax Pure 0.8 surface for standard throw projectors (1.5:1 or greater) - See the Product Information sheet for projector placement
- Decora-style, three-button wall switch
- Standard black backing retains projected brightness on front projection surfaces
- Available with SCB-100 or Video Projector Interface (screen trigger) built into the case
- UL Plenum rated case
- White powder-coated closure doors and cas
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 130" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 110" |
| Screen Height | 69" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Parallax Pure |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |













