The Tensioned Advantage® ceiling recessed electric screen series is designed with ceiling trim in place, to conceal the rough opening eliminating the need to complete additional trim work once the screen is installed. Its two-stage installation option affords the screen case to be installed during the rough-in construction stage, and the screen surface assembly during the finishing stage. Sliding installation brackets allow mounting flexibility for easy attachment of the screen housing to the structure above the drop ceiling.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy clear visuals with 16:10
- 110" screen height for optimum, convenient viewing
- 176" screen width for convenient viewing with better dependability
- Experience the big screen fun in your own home with this 208" screen
- HD Progressive ReView 0.9 screen fabric for maximum efficiency and convenience
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Recessed/In-Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 208" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Recessed/In-Ceiling Mount |
| Screen Width | 176" |
| Screen Height | 110" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | HD Progressive ReView 0.9 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







