The Tensioned Advantage® ceiling recessed electric screen series is designed with ceiling trim in place, to conceal the rough opening eliminating the need to complete additional trim work once the screen is installed. Its two-stage installation option affords the screen case to be installed during the rough-in construction stage, and the screen surface assembly during the finishing stage. Sliding installation brackets allow mounting flexibility for easy attachment of the screen housing to the structure above the drop ceiling.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 57.9" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 103.9" screen width for better reliance and maximum usability
- Features 119" screen size for presenting to a large group
- Parallax Pure screen fabric for maximum productivity with added dependability
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 119" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 103.9" |
| Screen Height | 57.9" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Parallax Pure 0.8 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







