The Studio Electrol® is for large screen applications including auditoriums, stages and arenas, and features a borderless screen surface that is centered in the screen housing.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 216" screen height for maximum productivity and better reliance
- 384" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- 440" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- Perforated Matte White screen fabric for better reliance and usability
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 440" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 384" |
| Screen Height | 216" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Perforated Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.