The Studio Electrol® is for large screen applications including auditoriums, stages and arenas, and features a borderless screen surface that is centered in the screen housing.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 4:3 format
- 234" screen height for optimum, convenient viewing
- 312" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Experience the big screen fun in your own home with this 390" screen
- Perforated Matte White screen fabric for maximum efficiency and convenience
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 390" |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 312" |
| Screen Height | 234" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Perforated Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.