The Studio Electrol® is for large screen applications including auditoriums, stages and arenas, and features a borderless screen surface that is centered in the screen housing.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 176" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 312" screen width for convenient viewing with better dependability
- 359" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- Perforated Matte White screen fabric for better reliance and usability
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 359" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 312" |
| Screen Height | 176" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Perforated Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

