For larger venue installs, the Professional Electrol wide format screen can be ceiling-recessed, wall-mounted, or suspended from the ceiling. The motorized electric screen features a wooden housing with adjustable brackets that can be used in any type of installation. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation. The motorized electric screen includes a decora-style, three-position wall switch, allowing for complete screen positioning control.
- Seamless surfaces up to and including 16' high
- Standard black backing retains projected brightness
- Black painted case
- Three-position, Decora-style switch
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 216" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Recessed/In-Ceiling Mount |
| Screen Width | 188" |
| Screen Height | 106" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



