Ideal for large screen applications in stage or auditorium settings. Heavy-duty screen for exposed or recessed installation without doors. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 1:1 format
- 144" screen height for maximum productivity and better reliance
- 144" screen width for better reliance and maximum usability
- Screen measures 204" diagonally that is suitable for a wide range of environments
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 204" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 60° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 144" |
| Screen Height | 144" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

