Ideal for large screen applications in stage or auditorium settings. Heavy-duty screen for exposed or recessed installation without doors. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation. Standard with a Decora style three position wall switch.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 177" screen height for maximum productivity and better reliance
- 236" screen width for convenient viewing with better dependability
- 295" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Ceiling mount projection screen provides maximum flexibility for changing room layouts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 295" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 236" |
| Screen Height | 177" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

