For larger venue installs, the Professional Electrol" can be ceiling recessed, wall mounted or suspended from the ceiling. The screen features a wooden housing with adjustable brackets that can be used in any type of installation. The Professional Electrol does not include the Tensioning Cable System. See the Tensioned Professional Electrol for Tensioning Cable System.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 119" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 212" screen width for better reliance and maximum usability
- 243" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Recessed/In-Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 243" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 212" |
| Screen Height | 119" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.