For larger venue installs, the Professional Electrol® can be ceiling recessed, wall mounted or suspended from the ceiling. The screen features a wooden housing with adjustable brackets that can be used in any type of installation.
The Professional Electrol does not include the Tensioning Cable System. See the Tensioned Professional Electrol for Tensioning Cable System.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 1:1 format
- 144" screen height for maximum productivity and better reliance
- 144" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Square projection format for pleasurable viewing with better dependability
- 203.6" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 203.6" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Projection Formats | Square |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 144" |
| Screen Height | 144" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.