For larger venue installs, the Professional Electrol® can be ceiling recessed, wall mounted or suspended from the ceiling. The screen features a wooden housing with adjustable brackets that can be used in any type of installation. The Professional Electrol does not include the Tensioning Cable System. See the Tensioned Professional Electrol for Tensioning Cable System.
- Seamless surfaces up to and including 16' high
- Three-position, Decora-style switch
- Standard black backing retains projected brightness
- Black painted case
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 188" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Recessed/In-Ceiling Mount |
| Screen Width | 164.2" |
| Screen Height | 92.1" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



