High quality professional tripod screen able to withstand daily usage. Heavy duty aluminum extruded legs with toe release mechanism offers a wide stance for maximum stability. Screen height is adjustable to accommodate any ceiling height with self-locking extension tube and high-low case adjustment.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Features 4:3 aspect ratio
- 60" screen height for optimum, convenient viewing
- 80" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- The 100" screen size is ideal for everyday use
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 100" |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 50° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 80" |
| Screen Height | 60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.