The Model C with CSR is a manual wall or ceiling mounted screen with Da-Lite's Controlled Screen Return (CSR). CSR is a feature offered exclusively by Da-Lite to assist in the quiet controlled return of the screen into the case.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Uses the 1:1 aspect ratio for an optimal viewing experience
- 84" screen height for maximum productivity and better reliance
- 84" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Features 119" screen size for presenting to a large group
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 119" |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 45° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 84" |
| Screen Height | 84" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

