The Da-Lite 20908 Model C is a manual large format projection screen designed for ceiling or wall mounting in larger rooms. Ideal for both commercial and educational environments, it features permanently lubricated steel ball bearings combined with nylon bushings, ensuring smooth operation over time. The heavy-duty spring assembly provides an easy to use, reliable, and consistent performance, even in demanding applications. This large format screen is perfect for spaces that require easy manual operation and durable, long-lasting functionality. Whether used in conference rooms, classrooms, or auditoriums, the Model C delivers high-quality projection with dependable and effortless screen deployment.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Features 16:10 aspect ratio
- 65" screen height for maximum productivity and better reliance
- 104" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Widescreen projection format for comfortable viewing with maximum efficiency
- Features 123" screen size for presenting to a large group
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- The screen is foldable and ideal for temporary installation. Stores in a rugged case, portable and easy to assemble.
- Wall/Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 123" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 104" |
| Screen Height | 65" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |