The Model C with CSR is a manual wall or ceiling mounted screen with Da-Lite's Controlled Screen Return (CSR).
Offered exclusively by Da-Lite, the Controlled Screen Return (CSR) system adds an impressive feature to the Model C design.
The CSR system ensures the quiet controlled return of the screen into the case providing optimal performance and smooth, consistent operation. Screens with the CSR feature must be fully extended. There are not intermediate stopping positions.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Enjoy clear visuals with 4:3
- 43" screen height for optimum, convenient viewing
- 57" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- This 72" projection screen is simple to setup and store
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 72" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 50° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 57" |
| Screen Height | 43" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.