The Model C with CSR is a manual wall- or ceiling-mounted screen for larger rooms with a controlled screen return that ensures a quiet, controlled return to the case. Screens with CSR must be fully extended.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 16:10 format
- 87" screen height for optimum, convenient viewing
- 139" screen width for convenient viewing with better dependability
- Widescreen projection format for better reliance and maximum feasibility
- Features 164" screen size for presenting to a large group
- Matte White screen fabric for maximum productivity with added dependability
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
- Wall/Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 164" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 139" |
| Screen Height | 87" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

