The Model C is a manual wall- or ceiling-mounted screen for larger rooms with permanently lubricated steel ball bearings combined with nylon bushings and heavy-duty spring assembly for smooth operation. The Model C does not feature the Controlled Screen Return for quiet and smooth return to the case. See Model C with CSR for this feature.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 4:3 format
- 87" screen height for optimum, convenient viewing
- 116" screen width for convenient viewing with better dependability
- Features 150" that is suitable for large group presentations
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 150" |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 116" |
| Screen Height | 87" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

