Ideal for large size conference or training rooms. Permanently lubricated steel ball bearings combined with nylon bushings and heavy-duty spring assembly offers smooth operation even in demanding applications.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 1:1 format
- 96" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 96" screen width for better reliance and maximum usability
- Features 136" that is suitable for large group presentations
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 136" |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 45° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 96" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

