Model C
The Model C is a manual wall- or ceiling-mounted screen for larger rooms with permanently lubricated steel ball bearings combined with nylon bushings and heavy-duty spring assembly for smooth operation.
The Model C does not feature the Controlled Screen Return for quiet and smooth return to the case. See Model C with CSR for this feature.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Uses the 16:10 aspect ratio for an optimal viewing experience
- 69" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 110" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Features 130" that is suitable for large group presentations
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
- Ceiling mount projection screen provides maximum flexibility for changing room layouts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 130" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 110" |
| Screen Height | 69" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.