Perfect for classroom and meeting room facilities. Easy pull-down system locks at intervals to fit a variety of projection formats. Nylon bearings provide smooth quiet operation for the life of the screen.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Uses the 1:1 aspect ratio for an optimal viewing experience
- 40" screen height for optimum, convenient viewing
- 40" screen width for better reliance and maximum usability
- The 57" screen size is ideal for everyday use
- With longer life, the glass beaded screen fabric showcases bright images
- The screen is foldable and ideal for temporary installation. Stores in a rugged case, portable and easy to assemble.
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 57" |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 30° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 40" |
| Screen Height | 40" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | Glass Beaded |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Da-Lite Model B Manual Wall and Ceiling Projection Screen - 40" x 40" - Glass Beaded - 57" Diagonal
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

