For large venue installs, the Cosmopolitan® Electrol® is a ceiling or wall mounted electric screen. A variety of finishes and veneer options are available
- Optional low-voltage control
- Standard white powder-coated aluminum finish available in black or veneer upon request
- Seamless surfaces
- Decora-style, three-position wall switch
- Standard black backing retains projected brightness
- Seamless 16' X 16' screen
- Ceiling and wall mounting brackets
- Two-piece aluminum case with mounting brackets for wall or ceiling mount installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 216.1" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 188" |
| Screen Height | 106" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





