The larger Cosmopolitan Electrol features a two piece aluminum extruded case with dimensions measuring 7-7/8" high by 6-3/4" deep and maximum seamless screen dimensions of 16' x 16'. Two piece case design allows access to the motor and roller. Ceiling and wall mounting brackets are included for installation ease.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy clear visuals with 4:3
- 120" screen height for optimum, convenient viewing
- 160" screen width for convenient viewing with better dependability
- 200" projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 200" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 160" |
| Screen Height | 120" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.