Adjustable furniture for dedicated computer or multi-media equipment users.
Perfect for users who must combine computer or multi-media equipment use along with traditional desk tasks.
Adjustable height offers ergonomic comfort for individual users.
PCT models offer a choice of glides or 4" locking wheels for mobility, removable cantilevered monitor platform and a modesty panel.
Constructed of premium 1" metal frame and 5/8" laminated surfaces with rounded, high impact resistant corners.
A variety of top sizes are available from 31 1/2" to 55" wide.
Gray laminate work surfaces and matching powder coated frame blends with any decor.
- The mobile workstation adapts to your dynamic needs, offering flexibility in any environment
- Achieve a streamlined look with a square top that delivers both style and simplicity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Caster Size | 4" |
| Table Top Width | 31.50" |
| Table Top Depth | 31.50" |
| Table Top Thickness | 0.63" |
| Maximum Height Adjustment | 34.50" |
| Minimum Height Adjustment | 23.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Edge Style | Round |
| Height Adjustable | Yes |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Frame Color/Finish | Powder Coated |
| Frame Material | Metal |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Wheels |
| Table Top Shape | Square |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |