The Heavy-Duty Fast-Fold Deluxe Screen System features a heavier 3-1/2in wide by 1-1/4in thick frame system for a more durable design and is for rental and staging environments. This large format projection screen features easy-release latches on the frame for efficient setup and tear-down. Includes a carrying case with wheels.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 108" screen height for maximum productivity and better reliance
- 192" screen width for better reliance and maximum usability
- Screen measures 220" diagonally that is suitable for a wide range of environments
- Dual Vision fabric for video projection under controlled light conditions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 220" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 192" |
| Screen Height | 108" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Dual Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





