Heavy Duty Fast-Fold Deluxe frame and legs are constructed of sturdy 3-1/2" wide by 1-1/4" thick aluminum tubing and feature easy release latches for simple, quick set up and tear down of the screen. High Contrast Da-Tex is a unity gain rear projection surface with a specially designed dark gray tint and is formulated to provide lower black levels for today's high output projectors. This surface features optical characteristics similar to rigid rear projection screens.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- This 1:1 offers a clear view
- 156" screen height for maximum productivity and better reliance
- 204" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Square projection format for pleasurable viewing with better dependability
- 221" massive screen for venues such as auditoriums and theaters
- High Contrast Da-Tex fabric functions admirably well in high ambient light with a moderate viewing angle. The surface allows for deeper reproduction of black enhancing contrast.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 221" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 40° |
| Projection Formats | Square |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 204" |
| Screen Height | 156" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | High Contrast Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.