The Heavy Duty Fast-Fold® Deluxe Screen System features a heavier 3 �" x 1 �" thick frame system for a more durable design and is for rental and staging environments. It features easy release latches on the frame for efficient set up and tear down.
- Frame and legs made of 3 �" x 1 �" thick aluminum tubing
- Easy release latches
- Standard black-backed foldable material for superior image quality and opacity
- Seamless viewing surfaces up to 16' high
- Carrying case with wheels
- Optional Drapery Presentation Kit for professional stage-front aesthetic
- Is easy to install with maximum space efficiency
- This 16:10 offers a clear view
- 150" screen height for optimum, convenient viewing
- 240" screen width for convenient viewing with better dependability
- Widescreen projection format for pleasurable viewing with better dependability
- 283" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- HD Progressive ReView 0.9 screen fabric for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 283" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 240" |
| Screen Height | 150" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | HD Progressive ReView 0.9 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





